Kroatien

Kroatien er gennem de senere år blevet mere og mere populær blandt danske turister. I Kroatien er der mulighed for at opleve en ferie med badning i krystalklart vand, kulinariske oplevelser, interessante seværdigheder og en gæstfri befolkning.

Naturen i Kroatien er utrolig smuk. Her findes kæmpe bjerge, grønne pinjeskove og en skærgård med over tusind øer.

Landet har bibeholdt de originale rullestensstrande, hvor man soler sig i klipperne og samtidig kan nyde en dukkert i det der anses for at være Europas reneste vand.

Kroatien er et af Europas billigste lande at holde ferie i, hvilket gør at man kan få utrolig meget for sine penge.

Der er mulighed for både fly-, bus- og kør selv ferie til nogle af landets smukkeste og mest populære feriebyer. Især byerne Pula og Porec på halvøen Istrien er velbesøgte og meget populære feriedestinationer.

Ønsker man en ferie med mulighed for at slappe af på en af landets smukke strande, masser solskinstimer, hyggelige små byer og billig shopping er Kroatien en mulighed.

Mange danskere foretrækker at bo på en af de mange campingpladser, hvor sandsynligheden for at møde andre danske turister er stor. Her er der mulighed for at leje mobilhomes, hytter, telte og bungalows. De fleste strande har både pools og adgang direkte til stranden. Der findes de fleste steder et udvalg af restauranter og butikker, hvilket gør at man nemt kan bruge uger uden at kede sig. Desuden er der den fordel, at når man vælger kør-selv ferie, så kan man uden besvær køre ud for at opleve landets mange seværdigheder på egen hånd.

Strande i Kroatien

Kroatien har mange dejlige strande og et krystalklart hav langs hele Adriaterhavet. De fleste strande består af småsten og klipper, dog findes der også et stort udvalg af dejlige sandstrande.

I den sydlige del af Istrien ligger byen Medulin, hvor den populære sandstrand Bijeca er beliggende. Stranden er populær blandt børnefamilier, især på grund af det lave vand. Ved stranden er der mulighed for forskellige vandsportsaktiviteter, derudover findes der et vælg af barer og restauranter, samt liggestole og parasoller til udlejning.

I Kvarner regionen, nærmere bestemt i Crikvenica Rivieraen findes ligeledes adskillige smukke sandstrande med kilometer lange kyster. En af de bedste strande ligger i Manestra i bugten mellem Dramalj og Kacjak halvøen.

Andre populære strande i nærheden er Balustrada stranden og Crni Molo stranden. Generelt for disse strande er, at der findes vandsportsaktiviteter, barer, liggestole og parasoller mod betaling.

Landet byder på adskillige lækre strande, så alt afhængig hvor i landet du vælger at holde din ferie, er der garanti for lækre sandstrande med krystalklart badevand.

Vejr og klima

JanFebMarAprMajJunJulAugSepOktNovDec
Temperatur4581216202222191495
Højeste temperatur791216212528282419138
Laveste temperatur01371114161613951
Vand temperatur141414151822242523211815
Solskinstimer57891212131310865
Regndage13131110106437111615

 

Kroatien er et typisk europæisk land, hvor der er sæson for sol og sommer fra slut maj til start oktober. De højeste temperaturer vil kunne opleves i månederne juni, juli og august, hvor der er mellem 28-30 graders varme i skyggen. I disse måneder er der kun mellem 3-6 regnvejrsdage og op til 13 solskinstimer. Vandtemperaturen er mellem 22-25 grader, hvilket gør det dejlig behageligt at blive kølet ned efter mange timer i den varme sol.

Vinterperioden i Kroatien som strækker sig fra november til februar byder på en del flere regnvejrstimer, og en noget køligere temperatur på helt ned til 4 graders varme.

Kroatien er en feriedestination som de fleste besøger om sommeren. Her vil man opleve en behagelig varme med mange solskinstimer.

Oplevelsesaktiviteter

Kroatiens seværdigheder er i høj grad præget af natur og kultur. Landet byder på utrolig mange oplevelser, såsom historiske bygninger, besøg på en af de mange tusind øer, dykning i landets smukke hav, lange gåtur i bjergene og meget andet.

Ønsker du en afslapningsferie med sol, strand og lækker mad er der ligeledes mulighed for dette. Med en ferie i Kroatien, er det kun fantasien der sætter grænser for oplevelser og aktiviteter.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *